Yeminli Tercüme Hizmetlerimiz

Resmi tercüme, onaylı tercüme veya yasal tercüme olarak da adlandırılan yeminli tercüme, noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman olmaya hak kazanmış kişiler tarafından tercüme edilen, imzalanıp onaylanan belge çevirilerine verilen addır.

Türkiye’de bazı resmi kuruluşlar, Yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş belgeleri kabul etmektedir. Başta resmî kurumlar olmak üzere bazı kuruluşlar ise, buna ek olarak noter onaylı çevirileri ve apostil tasdikli çevirileri kabul etmektedir.

Diplomalar, transkriptler, sağlık raporları, pasaportlar, vekaletnameler, sözleşmeler vb. önemli resmî belge ve evrakların çevirilerinin ağırlıklı olarak yeminli tercüme şeklinde yapılması bir gerekliliktir.

Yeminli Tercüme Edilmiş Belgelerde Bulunması Gereken Özellikler

Yeminli Tercüme edilmiş bir belgede bazı şekil şartları da aranmaktadır. Örneğin, söz konusu belgede mutlaka yeminli tercümanın mühür ve imzası bulunmalıdır. Bunlara ek olarak yeminli tercümanın adı-soyadı, ilgili tercümenin doğru ve aslına sadık kalınarak yapıldığını ifade eden bir beyan ile, adres tarih ve telefon numarası bilgilerinin de yer alması gerekmektedir.

Yeminli Tercümelere ne zaman ihtiyaç duyulmaktadır?

Ağırlıklı olarak bir metnin resmi makamlara verilmesi gerektiği durumlarda yeminli tercüme ihtiyacı doğmaktadır. Örneğin, valilik, kaymakamlık, üniversiteler, mahkemeler vb. resmi kurumlara orijinali yabancı dilde bir metin/belge/evrak arz edilecekse bu evrakların yeminli bir tercüman vasıtasıyla hedef dile çevrilmiş olması gerekmektedir.

Yeminli tercümeler, çeviriyi yapan tercümanın resmi kaşe ve imzasıyla yapıldığı için daha güvenilir ve riskten uzak çevirilerdir. Bu tür çevirilerde tercüman verdiği onayla bir nevi tercüme garantisi vermektedir.

Sıklıkla Yapılan Yeminli Tercümeler Nelerdir?

Genel olarak yurtdışı üniversitelerden alınmış olan diploma vb. resmi evrakların, ülkemiz üniversiteleri tarafından bir denklik olarak kabul görmesi için bu belgelerin, yeminli tercümeleri gerekmektedir. Yurtdışında bir üniversitede eğitim görmek istiyorsanız, genellikle transkriptinizin yeminli tercümesi sizden talep edilmektedir.

Yurt dışı eğitim ihtiyaçlarına ek olarak evlilik, doğum, ehliyet vb. işlemleriniz için de ilgili belgelerin tercümeleri yeminli ve onaylı olarak talep edilmektedir. 

Şirketler için ise genellikle yurtdışı faaliyetleri için gerekli olan ticari belgelerin yeminli tercümeleri talep edilmektedir.

MEPA Tercüme olarak, yeminli tercüme ihtiyaçlarınızın sizin ya da işletmeniz için taşıdığı öneme uygun bir titizlikle çalışıyoruz. Bu sebeple yeminli tercümanlarımız tarafından kaliteli bir şekilde hazırlanmış olan tüm belgeler, bir de editörlerimiz tarafından kontrol edilerek hatasız bir belge tercümesi sunuyoruz.

Yeminli Tercüme konusundaki ihtiyaçlarınız için detaylı bilgi ve fiyat almak için bize;

Web sitemizde yer alan Fiyat Teklifi Al linki üzerinden,

info@mepatercume.com mail adresimizden ya da

0(850) 888 63 72 nolu whatsapp numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Başkent İskele Başkent İskele