Plywood Nedir, Nerelerde Kullanılır, Plywood İnşaat'da Ne İşe Yarar?

Plywood Nedir, Nerelerde Kullanılır, Plywood İnşaat'da Ne İşe Yarar?

Plywood Nedir, Nerelerde Kullanılır, Plywood İnşaat'da Ne İşe Yarar?

  • 03.01.2022

Plywood kelimesi ingilizce bir kelimedir. Türkçe'de karşılığı ise kontraplak olarak geçmektedir. İnşaat sektöründe yoğun bir şekilde kullanımı yaygın bir malzemedir. Malzemenin yapısından dolayı pek çok kalıp altı, döşemede kullanılmaktadır. Farklı ve çeşitli kullanım alanlarıda mevcuttur. Sizler için detaylı olarak plywood nedir, nerelerde kullanılır, plywood inşaatlarda ne amaçlı kullanılır.

Kontrplak kelimesini sıklıkla hayatımız da duyarız, ancak plywood ise daha dayanıklı olduğunda inşaat alanlarının vazgeçilmezidir.

 

Plywood Nedir?

Yoğun olarak inşaat sektöründe kullanılan orman ürünlerine " plywood" denmektedir.

İnşaat sektörü içerisinde tüm kötü şartlara dayanıklı bir malzeme oluşu kullanım alanlarını artırmaktadır. İnşaatlarda beton kalıplarının hazırlanmasında kullanılmaktadır. Kalıp isimi sıvasız kalıp sistemidir. Sıvasız kalıp sistemlerinde en uygun maliyet anlamında plywood ürünüdür. Maliyet açısından düşük olması ve ekonomik olmasından bütün inşaatlarda kullanılmaktadır. Plywoodun ömrünü uzatmak için çeşitli işlemlerden geçmektedir. Plywood ürünün tutkal malzemesi, ve kenar kısımlarına yüksek kalite'de boya sürmek ve diğer işlemler ömrünü uzatmaktadır. Boya ise suya ve asitlere dayanıklığı olduğundan zamanla yitirmektedir. 

Plywood uygulanan işlemler plywood ömrünü uzatarak bir den fazla şekilde kullanılımı sağlamaktadır. Doğaya zararını azaltması açısından kimyasal ürün kullanılmaz hale geldiğinde ürün ömrünü tamamlamış olmaktadır.

 

 

Plywood Nerelerde Kullanılır?

Plywood, tüm inşaat alanlarında bir kalıp malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bir yüzeyin hafif olmasının istendiği durumlarda ise aynı zamanda esnek olmaması istendiği durumlarda dayanıklı malzeme olarak plywood kullanılmaktadır.

Kalıp için Beton dökmek için hazırlanan plywood kalıplara, tavan, duvar yer kaplaması, dış cephe, perde kalıp, dairesel kalıp, ters kalıp gibi yapısal işlemlerde plywood kullanılmaktadır.

 

Plywood İnşaatta Ne İşe Yarar?

Plywood inşaat sahalarında bir çok işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan yapılan işleri zaman ve maliyet açısından kolaylaştıran bir inşaat ürünüdür. Beton dökülmesi yerlerde betonu dökmeden önce, dökülecek yere bir kalıp hazırlanır. Bu kalıp seçeneklerinden en mantıklısı plywood olarak tercih edilir. 

Plywood aslında tahta bir levha sistemidir. Birçok kişi binalarının dış cephe kaplamasında tahta yani ahşap ürünleri tercih edebilmektedir. Plywood özelliği ise biçilerek değil soyularak elde edilmesidir. Biçilmiş kereste kullan

 

Etiketler : plywood nedir nerelerde kullanılır plywood nedir plywood faydaları plywood kullanım yerleri plywood

Başkent İskele Başkent İskele