Plywood Nedir? Hakkında Makele

Plywood Nedir? Hakkında Makele

Plywood Nedir? Hakkında Makele

  • 24.12.2021

Makalemiz, Plywood Nedir ?

 Kısaca bahsetmek gerekirse kavak, huş, kayın, çam gibi agaç türlerinin kütük haline getirilmesi aşamasından sonra bunların işlemlerden geçip soyularak belirli ölçülere katmanlı olarak düz panel haline getirilmesidir. İnce tabakalar halinde, yatay eksenleri boyunca döndürülerek ahşap kütüklerden soyulur, İşlemlerden sonra elde edilen ince kaplamalar standart ebatlarda kesilir, kurutma işlemi yapılır. Diğer aşama ise birbirine yüksek tonajlı pressler ile yapıştıralarak daha sonra 140 Derece fırında preslenir. Böylece kontraplak panel oluşur.

 Plywood oluşun süreci ise, kontraplak haline gelen panellerimiz görsel ve daha uzun ömürlü olsun diye cift yüzeyi film ile kaplanmaktadır. Darbe, nem, su, rütübet gibi işlemlerden korunması adına köşelerine silikon bazı boyalar sürülerek hem kalitesini, uzun ömürlülük sağlanması yapılmaktadır.

Ahşap esaslı olan plywood bir çok kullanım alanı mevcuttur. Plywood panelleri kullanım alanları dünya çapında ekonomil olması nedeniyle, ülkelerin yaşam şartlarına göre değişiklik göstermiştir. Genellikle zemin, duvar ve çatı kaplaması olarakda kullanılmaktadır. Genellikle inşaat, ev, fabrika vb. şantiyelerde beton kalıplarında kullanımı yaygındır, yüksek kuvvetlere dayanan yüzeyinin prüzsüz olması nedeniyle herhangi bir hata oluşturmaması çok büyük bir etkendir.

Kontraplak Plywood Sınıfları

 Kalitesine göre, BB/BB - BB/CP - BB/C - CP/CP - CP/C - C ibarelerine göre kaliteleri sıralanmaktadır.

Plywood Alırken, Huş, Kavak, Çam yada Mdf mi ?

Mdf Plywood diğer rakiplerine göre sert değildir, kaba kullanımlarda ve işlemlerde kolayca zarar görebilir. Huş ve Çam ona bakarak daha sert malzeme çivi çakıldığında sert kullanımlarda çok az şekilde zarar görmektedir. Çam, kavak, huş plywoodlar çivi veya destek malzemeleri kullanıldığında herhangi bir dağılma ile maruz kalınmaz , ancak inşaat sahasında kesme işlemleri yapıldığı zaman mdf daha kolay kesilebilir istenilen ölçülere getirebilir, diğer plywood cinsleri ise çok dikkatli kesilmesi gerekmektedir. Mdf malzeme genelde mobilya sektöründe çoğunlukla tercih sebebidir. 

Plywood ihtiyaçlarında tüm marka model cinslerde mağazamızı ziyaret edebilir, sınırsız stoklarımızdan ürün alabilirsiniz.

 

Etiketler : plywood huş plywood sıfır plywood çam plywood kavak plywood plywood fiyatları plywood nedir

Başkent İskele Başkent İskele