Plywood neden kullanılır, nedir?

Plywood neden kullanılır, nedir?

Plywood neden kullanılır, nedir?

  • 14.02.2022

Plywood neden kullanılır, nedir?

Plywood, Kanada inşaat projelerinde kullanılan en yaygın olarak tanınan çok amaçlı mühendislik ahşap esaslı panel ürünlerinden biridir. Plywood, panellerde satılan kompozit malzeme oluşturmak için reçine ve ahşap elyaf levhaları bağlar. Tipik bir plywood panel, çekirdek kaplamalardan daha yüksek dereceli yüz kaplamalarına sahiptir. Çekirdek tabakaların işlevi, eğilme gerilmelerinin en yüksek olduğu dış tabakalar arasındaki ayrımı artırmak ve eğilme kuvvetlerine karşı direnci arttırmaktır.

Plywood nasıl yapılır? 

 Plywood paneller, bitişik katmanlarınkine dik olan her bir kaplama katmanının damar yönü ile birbirine yapıştırılmış çok sayıda yumuşak ahşap kaplama katmanından imal edilir. Bu çapraz lamine ahşap kaplama levhalar, su geçirmez bir fenol-formaldehit reçine yapıştırıcı ile birbirine yapıştırılır ve ısı ve basınç altında kürlenir. M.Ö.'de Plywoodrplak, genellikle Douglas köknar veya ladin, çam ve köknar (topluca Kanada yumuşak ahşap Plywoodrplak veya CSP olarak bilinir) gibi yumuşak ağaç türlerinden yapılır. En yaygın boyut 4 fit × 8 fit'tir. Plywood kalınlık olarak değişir, en yaygın olanı ½ inçtir. Plywood söz konusu olduğunda, son işlem için uygun pürüzsüz, doğal yüzeylerden kaplama için kullanılan daha ekonomik zımparalanmamış kalitelere kadar çok çeşitli seçenekler vardır. Buna bir düzine ortak kalınlık ve yirmiden fazla farklı kalite dahildir. Kanada'da Graded Douglas-fir Plywood (DFP), Canadian Standards Association (CSA) O121 standardının ve CSP'nin CSA O151'e göre gerekliliklerini karşılayacak şekilde üretilmiştir.

Plywood ne için kullanılır?


BC üreticileri, alt döşeme, tek katmanlı döşeme, duvar, çatı ve zemin kaplaması, yapısal yalıtımlı paneller, ahşap I-kiriş ağları dahil olmak üzere hem ıslak hem de kuru hizmet koşullarına uygun yapısal ve yapısal olmayan kullanımlar için bir dizi Plywood ürünü üretir. beton kalıp. Dış duvar ve çatı kaplaması olarak Plywood, rüzgar ve deprem yükleri gibi yanal kuvvetlere karşı direnç sağlayabilir ve bina kabuğunun ayrılmaz bir bileşenini oluşturabilir. Hem yapısal mantolama hem de bitiş kaplama olarak kullanılabilir. Dış cephe kaplama uygulamaları için, ahşabın doğal özelliklerini sağlamlık ve sertlikle birleştiren çok çeşitli desen ve dokularda özel Plywoodlar mevcuttur. BC'de endüstriyel kullanımlar (RV'ler ve kargo kamyoneti panelleri), denizcilik uygulamaları ve mobilya üretimi için çok çeşitli özel Plywood ürünleri üretilmektedir.

Plywood küflenir mi, çürür mü?


Plywood, çürümeye veya yangına karşı direnci artırmak için kimyasal olarak işlenebilir. Plywoodları CSA O80 standartlarına uygun olarak korumak için bir basınç işlemi kullanılır. Bazı benzer ürünlerin aksine, bir miktar su temasına da dayanacaktır. Odun kurudukça nominal kalınlığına geri dönecektir. Plywood üreticilerinin, yangın geciktiricilerin veya diğer kimyasalların etkilerini belirlemek için ürünlerini test etmeleri gerekmektedir.

Plywood diğer ürünlerle nasıl karşılaştırılır?


Yönlendirilmiş yonga levhaya (OSB) benzer şekilde, Plywood genellikle tercih edilen bir üründür ve birçok yaygın kullanımı için tercih edilir. Olağanüstü hafif güç ve dayanıklılık sağlar. OSB ile karşılaştırıldığında, Plywood daha hafiftir, daha serttir ve daha az su tutar. Farklılıkları ne olursa olsun, Plywood ve OSB, aynı dayanıklılık ve yapısal performans standartlarını karşılamak üzere üretilmiş karşılaştırılabilir ürünlerdir.

 

Etiketler : plywood plywood nedir plywood hakkında plywood fiyatları ucuz plywood ankara plywood plywood fiyatları hakkında plywood zamları

Başkent İskele Başkent İskele