Plywood

Plywood

Plywood

  • 21.02.2022

Tüm Ustaların Bilmesi Gereken 13. Madde

Plywood Nedir?

Çok amaçlılığı nedeniyle kullanılan insan yapımı bir malzeme olan plywood, inşaatlarda, ev tavan veya taban döşeme, duvar, kapı, mobilya gibi çeşitli işlerde kullanılır. Güçlü ve hafif olması, yüksek tonajlarda sıkıştırılmış, yapıştırılmış katman bir üründür, masif ahşapdan önemli ve daha ucuzudur.

Ahşaba göre daha üstün bir performans da sunar. Plywood bileşimi, onu neme karşı daha çok savunmalı hale getirir, çatlama ve başka bir şekilde bozulma olmaz zorlayan sıcaklar dalgalanma ve dalgalanmlarına ve nemdeki değişliklere çok dirençlidir.

1. Plywood türlerin çogu, ahşap ve yapıştırıcıdan üretilmektedir. Farklı plywood türleri, en az üç olmak üzere farklı sayıda katman veya kat içerir. Tip olarak, panelin bir tarafı(yüzeyi) tamamamlanmadan bırakılmaktadır. Arka taraf göze daha güzel gelmektedir. Pek çok türden kaplama çekirdekli plywood, vidaları, menteşeleri ve diğer donanım biçimlerini tutmak için en iyisidir. Bazı plywood türleri aslında hem hava hemde sese karşlı yalıtım göstermektedir. İçinde yatılım görevi gören kauçuk bir çekirdeğe sahip olduğunu unutmayın.

2. Plywood Sınıfları A1 'den D4 e kadar 16 sınıf plywood vardır. İnşaat müteahitler kendi işini kendin yapanlar plywood kalitelerinden bahsettiğinde, iki ayrı ölçüye atıfta bulunuyorlar: biri panelin yüzü için, diğeri arka tarafı için. plywood yüzeyleri A'dan D'ye, arka yüzeyler 1'den 4'e kadar derecelendirilir. Böylece, A1 plywood her iki tarafta da en yüksek kaliteye sahiptir. A4 ise kaliteli bir yüze sahiptir ancak sırtında kusurlar veya renk değişikliği olması muhtemeldir. plywood kalitelerinin sayfalara görünür şekilde damgalanmasını bekleyebilirsiniz.

3. En yaygın plywood formlarından biri 3 katlıdır, ancak 5 katlı, 7 katlı, 9 katlı ve hatta 13 katlı plywood gibi şeyler vardır. Bir plywood tabakası ne kadar çok kata sahipse, o kadar fazla güç ve stabilite sergileyecektir. 3. En yaygın plywood formlarından biri 3 katlıdır, ancak 5 katlı, 7 katlı, 9 katlı ve hatta 13 katlı plywood gibi şeyler vardır. Bir plywood tabakası ne kadar çok kata sahipse, o kadar fazla güç ve stabilite sergileyecektir. Üç katlı levhalar genellikle çok ince ve esnektir, ancak fazla güç sağlamazlar. Beş katlı levhalar biraz daha kalındır ve ayrıca daha güçlüdür, ancak evleri ve çatıları kaplamak için yeterince hafif ve uygun maliyetlidir. Yedi veya daha fazla katlı plywood tipik olarak yaklaşık ¾ inç kalınlığındadır, ancak her katın kalınlığına göre değişir (üreticiye göre değişir). Bu levhalar çok güçlü ama aynı zamanda ağırdır. Genellikle alt döşeme, dolap yapımı ve mobilya gibi uygulamalar için kullanılırlar. 


4. İnce plywood bile en az üç katmandan veya ahşaptan "katlar"dan yapılır. Her bir ahşap tabakası veya katı, tabakaya güç ve stabilite katar. Üreticiler, katmanları, her bir katın uzun tanesi üstlerindeki ve altındaki katlara dik olacak şekilde yönlendirir. Bu nedenle, en ince levhalar bile, levhaya yeterli güç ve görünüm kazandırmak için en az üç katmana ihtiyaç duyar.

5. Gerçekten "dolap sınıfı plywood" diye bir şey yoktur.
Kereste sınıflandırma endüstrisinin "dolap sınıfı plywood" için bir tanımı yoktur, bu nedenle terim popüler olmasına rağmen, gerçek bir şey değildir. Bunun yerine, bu takma ad, tipik olarak A tarafı olarak bilinen ince zımparalanmış bir tarafa ve B tarafı olarak bilinen biraz daha az zımparalanmış bir tarafa sahip olan sert ağaç kontrplağına atıfta bulunur. AB sert ahşap plywood güçlü ve pahalıdır, ancak marangozluk için idealdir.

6. plywood levha boyutları standardize edilmiştir. Çoğu yapı malzemesi gibi, plywood levha boyutları uzunluk ve yükseklik olarak standartlaştırılmıştır. Örneğin, neredeyse tüm yapısal plywood levhalar 4 fit genişliğindedir. Bu, bir kamyonun arkasına veya bir mağaza rafına kolayca sığmalarını sağlarken, merkezde 16 inç çerçeveli dört çiviyi kapsayacak kadar geniştir. Uzunluğa gelince, plywood levhalar neredeyse her zaman 8 fit uzunluğundadır (10 fit ve 12 fit uzunlukları olmasına rağmen). 8 fitlik bir levha, merkezde 16 inç çerçeveli 8 çiviyi kaplayabilir. Bu standartlaştırılmış boyutlar, kontrplağı tahmin etmeyi, taşımayı ve doğru şekilde kullanmayı kolaylaştırır.

7. Plywood kalınlığı belirtilen ölçümden biraz farklı olabilir. plywood kalınlığına özellikle dikkat edin: Belirtilen ölçüm ile gerçek ölçüm arasında genellikle 1/32 inçlik bir fark vardır. Bu, katlar birbirine lamine edildikten sonra zımparalama, tutkal kalınlıkları ve hatta atmosfer koşullarındaki değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. 1/32 inçlik bir yetersizlik, ince mobilya yapımının yanı sıra nadiren bir sorundur ve bir dizi dolap üzerinde toplanabilir.

8. Plywood satın almadan önce mutlaka kontrol etmelisiniz. Yerel kereste deponuzda veya ev geliştirme merkezinizde plywood seçerken şu temel hususları aklınızda bulundurun:

• Kaliteli kaplama, hoş bir simetrik desen sağlar.

• Düz hisseden ve bükülmemiş çekirdek katmanlarına sahip düz bir levha arayın.

• Kenarlarda çok fazla budak veya boşluk olmamalıdır.

 

9. Baltık huş plywoodlarının etrafında bir nedenden dolayı vızıltı var. Baltık huş plywood diğer türlere göre özeldir. İlk olarak, baltık huş ağacı daha fazla, daha ince katı huş kaplama katmanları içerir ve boşluklar ve boşluklar içermez. Bu, üstün vida tutma ve mukavemet dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı önemlidir. Baltık huş plywoodlarının dış katları, geleneksel sert ağaç plywoodlarından daha kalındır, bu da onu bitirmeyi veya yeniden cilalamayı kolaylaştırır. Son olarak, baltık huş plywood yapımında kullanılan yapıştırıcı su geçirmezdir, yani diğer plywood levhalardan daha nemli uygulamalar için daha uygundur.

10. Deniz sınıfı plywood, su geçirmez plywood ile aynı şey değildir. Bu bir sürpriz olabilir, ancak deniz seviyesindeki plywood su geçirmez değildir. Katmanları lamine etmek için kullanılan yapıştırıcı su geçirmezdir, ancak ahşabın kendisi kimyasallarla işlem görmez.Sebep? Deniz sınıfı plywood, tekne yapımı ve göller, nehirler ve okyanuslar gibi doğal su kaynaklarıyla temas edebileceği diğer durumlar için tasarlanmıştır. Ahşaba işlenirse, bu kimyasallar suya sızabilir ve vahşi hayata zarar verebilir. Sızdırmazlık maddesi ve kimyasallarla işlem görmüş su itici plywoodlar vardır, ancak bunlar genellikle binalardaki ıslak alanlar içindir.

11. Plywood döşeme sadece bahçe kulübeniz için değildir.
plywood harika bir kullanım zemini oluşturur, ancak bitmiş bir yüzey olarak da oldukça iyi bir izlenim bırakabilir. Birçok DIY'ci, parkeyi taklit etmek için plywood döşemeyi şeritler halinde kesti veya tüm panelleri döşedi ve leke ve sızdırmazlık maddesi ile bitirdi. Bitmiş zeminler için geleneksel bir malzeme olmasa da çarpıcı olabilir. 

Etiketler : plywood plywood nedir plywood ankara ankara plywood plywood fiyatları ucuz plywood 2 el plywood ikinci el plywood

Başkent İskele Başkent İskele